Florencia v talianskom Toskánsku je jedným z najkrajších miest, aké som mal možnost navštíviť. Aj keď výlet do metropoly Toskánska a voľakedy hlavného mesta Talianska s lyžovaním okrem preletu ponad Alpy nemá nič spoločné, je to destinácia ktorá sa určite oplatí vidieť. Nie som osoba ktorá veľmi obľubuje pamiatky a na výlety chodím vždy za nejakým akčnejším dobrodružstvom, Florencia ma však napriek tomu zaujala a príjemne prekvapila.

Do Toskánska sa dá dostať cez Ryanair z Budapešti priamym letom do Pisy alebo do Ríma a odtiaľ vlakom do Firenze (Florencia po Taliansky:). Vlakové spojenie medzi jednotlivými mestami je bezproblémové a pravidelné. Jediným problémom môže byť akurát komunikácia s domácimi, pretože angličtina naozaj nie je ich silnou stránkou.

Pokiaľ vo Florencii nemáte nikoho známeho, určite navštívte Zľavomat alebo využite služby Airbnb, kde nájdete izbu od 25€/ noc. Ja som osobne cestoval za kamoškou Adrianou, ktorá mi robila sprievodcu a spoločnosť na potulkách mestom.

Samotné mesto leží na rieke Arno, poprepájané mostami až z dôb rímskej ríše. Najznámejším z nich je Ponte Vecchio, na ktorom sa dá posedieť s fľašou vína a vychutnať si pohľady na oba brehy rieky, zastavané historickými budovami s typickými balkónmi a okenicami. V centre je množstvo turistov, pouličných umelcov ale aj otravných predavačov selfie sticks . Florencia ma hneď niekoľko dominánt, ktoré sú must see. Oplatí sa kúpiť si lístok za 15€ na viacero z nich a v priebehu 2 dní ich obehať. S lístkom budete mať možnosť navštíviť najznámejšiu pamiatku mesta Dóm Santa Maria del Fiore, múzeum Grande museo del Duomo, jednu z najstarších budov Florencie Battisterio di San Giovanni a Giotto´s Bell Tower so 414 schodmi.

Užitočné linky:

https://www.visitflorence.com/florence-monuments/ponte-vecchio.html
http://www.museumflorence.com/monuments/1-cathedral
https://www.visitflorence.com/florence-churches/baptistery.html
https://www.visitflorence.com/florence-museums/opera-del-duomo.html
https://www.visitflorence.com/florence-museums/uffizi-gallery.html
https://www.visitflorence.com/florence-museums/accademia-gallery.htmlPo výstupe na vežu sa vám naskytne nádherný panoramatický pohľad na celé mesto. Treba sa však pripraviť na dlhé rady a kopu ázijcov so selfiestikmi rovno pred vašim ksichtom. Nám sa podarilo vidieť všetky pamiatky ktoré vstupenka zahŕňala. Nedostali sme sa však do kupoly Duoma pretože stráviť 2-3 hodiny v rade s turistami sa nám naozaj nechcelo, keďže ten čas sa dá vo Florencii využiť aj omnoho lepšie:) Ak máte radi umenie určite navštívte galériu Degli Uffizi. Obsahuje prierez talianskym výtvarným umením a je jednou z najznámejších galérií na svete.


Na námestí Piazza della Signoria stojí replika socha Davida od Michelangela a originál je možné vidieť za 12€ v Múzeu Dell´Accademia kde si však tiež postojíte nejaký čas v rade. Deň môžte zakončiť s pohárom dobrého vína pri gýčovom západe slnka na výhliadke Piazzale Michelangelo.

Talianska kuchyňa je preslávená hlavne cestovinami a pizzou. Nám sa najviac osvedčila reštaurácia Osteria dei centopoveri kde za relatívne slušné peniaze človek dostal na tanieri preslávené talianske lahôdky. Atmosféra v uličkách a námestiach ma príjemne prekvapila. Talentovaní pouliční speváci, gitaristi alebo herci vás dobre pobavia a vytiahnu vám z vreciek pár drobných, ktoré si však skutočne zaslúžia. História a čaro mesta spraví dojem na každého kto doň zavíta.
Florencia sa oplatí vidieť aj keď ste kultúrny analfabet. Zoberte tam svoje frajerky, kamošky ci kamalásky určite nebudete ľutovať a baby vás za to odmenia. :)

Posted in All, Cestovanie, Nezaradené, Zo života FRLM.