Bezpečnosť na horách – Lavínová prevencia

Nič nie je na horách dôležitejšie ako naša bezpečnosť. Práve o nej na prednáške určenej pre širokú verejnosť rozprával skúsený horský záchranár Jozef Richnavský z Centra lavínovej prevencie HZS. Zo všetkých aspektov bezpečnosti sa zameral na lavíny.

Prednáška bola rozdelená do troch bodov.
1. Ako zhodnotiť situáciu
2. Ako sa vyvarovať nebezpečenstvám
3. Ako sa správať ked dojde k najhoršiemu

Prednáška bola hlavne zemeraná na prvý a druhý bod, prevenciu. Ciže ako sa v prvom rade vôbec do ohrozenia nedostať. Okrem iného sa rozoberala štruktúra snehu, jeho vrstvenie, spúšťače lavín, ako sa pohybovať v zasneženom teréne s čo najmenším rizikom, čomu sa vyvarovať a čo si všímať. Jozef vysvetloval najčastejšie chyby ktoré ľudia pri pohybe v teréne robia a vyvracal niektoré bežne zaužívané mýty o bezpečnom pohybe. Vypichol by som ten, že najbezpečnejší pohyb v žľaboch je po krajoch v blízkosti skál, čo vôbec nieje pravda keďže tam sa vrchná odtrhová vrstva ironicky zaťažuje najviac, kvôli tomu že je v tých miestach najtenšia.

Záverečná časť prednášky sa zameriavala na to najhoršie, ako sa správať keď sa odtrne lavína s tebou alebo s iným človekom. Opäť sa Jozef zameral na časté chyby, podporené videomateriálom a takisto vysvetloval ako sa správne zachovať keď už nieje z lavíny úniku. Na úplny záver ešte bola reč o správnom používaní bezpečnostných pomôcok ako sú lavínové vyhľadávače, s praktickou demonštráciou a predstavenie najnovšej technológie lavínových batohov Jetforce, ktorá narozdiel od plnitetlných bombičiek, používa na nafúknutie ventilátor. Tým pádom je batoh použiteľný niekoľko krát za deň. Mali sme tú možnosť si to priamo na prednáške odtestovať.

Celkovo hodnotíme prednášku na výbornú. A aj týmto spôsobom by sme sa chceli poďakovať Jozefovi za jeho čas a profesionálnu prednášku.

Posted in All, Nezaradené, Projekty.