Surf Trip Souston

Leto nám tento rok doprialo horúce počasie a takmer každodenné vyžitie pri vode. Keďže na Slovensku okrem umelej vlny v Čunove, človek nemá kde zlepšovať svoje surfové skills, rozhodli sme sa za vlnami vyraziť do zahraničia. Cieľovú destináciu sme si vybrali referenciami overenú lokalitu Souston v regione. Aquitaine na západnom pobreží Francúzska. Juhozápadné pobrežie je vyhlásený suurfový raj, a tak sme pozorne sledovali predpovede na magicseaweed a plánovali cestu. Keďže sme chceli low- cost surf trip, rozhodli sme sa cestovať autom a pribaliť aj stany. Zvolili sme cestu cez územie bratov Čechov aby sme mohli v Prahe nabrať potrebne sily a potom už smer nemecké diaľnice bez obmedzení a diaľničných poplatkov.Čakalo náš cez 2000 km a tak sme dali par hodinový spánok a niekoľko zastávok. Vo Fra sme sa snažili vyhýbať plateným úsekom, diaľnice stoja nekresťanské peniaze. Cestu sme si spríjemňovali počúvaním surfových playlistov, legendárnym filmom Pelíšky, vďaka čomu sa často človek cítil ako v obývačke s pivkom v ruke a chipsami.

Do Souston sme dorazili niečo po 8 večer, práve včas aby sme stihli obzrieť spot kde zložíme na prvú noc stan a vychutnáme západ slnka na pláži v prímorskom mestečku Vieux Bacau. Hneď v pávy večer sme sa na pláži zoznámili s miestnym Johnym Bravom, Maxom, prevádzkovateľom surf skoly, s ktorým sme dohodli zapožičanie surfov na celý týždeň. Prvú noc sme strávili pri jazere Etang de Soustons, nádherný spot pre rozloženie stanu, kempovanie je však vo FRA mimo kempov zakázané, a tak nás ráno zobudili príslušníci Polície, u ktorých to rozospatý Peťo vyrepoval a obišli sme bez pokuty. Ráno sa k nám pripojila ďalšia posádka zo Slovenska a tak sme sa po raňajkách vybrali plný očakávaní surfovať. Keďže moje 3 hodinové surfové skúsenosti z Manly Beach v Sydney boli málo, nafasovali sem softboardy a zamierili medzi začiatočníkov do penových vĺn.


Keďže západné pobrežie obmýva Atlantik, je dobré zobrať si neoprén alebo aspoň Lycru inak človek vo vode dlho nevydrží. Prvý deň nám ubehol veľmi rýchlo, podarilo sa nám zvládnuť penové vlny čo nás poriadne zmohlo a vyhladovalo. Po večeri bola pred nami opäť výzva, a to nájsť si spot kde by sme rozložili stany. Spamätali sme sa dosť neskoro a v tme sa nám veľmi zle hľadalo, teda sme sa vrátili na rovnaké miesto kde nás už raz načapali strážcovia zákona. Tento krát sme boli opatrnejší a stany zbalili už pred siedmou ráno. Nasledoval rovnaký rituál, nákup, raňajky a smer pláž. Postupne sme softboardy vymenili za hardboardy a odvážili vypádlovať aj na line- up za Peťom. Nemusím však hovoriť, že pádlovanie bol neuveriteľný boj, nakoľko sú v oblasti veľmi silné prúdy a vlny dosahovali aj 3 metre. Často som sa cítil ako špinavé prádlo v práčke a zo stiahnutým chvostom pádloval na breh predýchať a znova nabrať odvahu.

Oblasť je rajom pre surferov, boli dni keď nám nad hlavami lietala helikoptéra, ktorá točila frajerov, na pláži množstvo Francúzov a Nemcov, no napriek tej mase to bolo dobre organizované plavčíkmi a pobrežnou strážou a každý si vedel nájsť svoju vlnu.

Po večeroch sme riešili dilemu kde zložiť stany. Nakoniec sme našli veľký park kde sa dalo pekne ukryť a spokojne sa utáboriť, jednu noc sme strávili v hoteli, pršalo a sušiť stany sme nemali veľmi kde. Po piatich kočovných nociach sme sa presunuli do kempu kvôli pohodliu a komfortu. Večeri sme trávili popíjaním vínka, vyjedaním syrov a iných kulinárskych dobrôt (aj bagiet ) z carrefour a Lild, naučili sme sa chodiť po slack line a navštívili miestny pouličný festival. Pila sa sangria, deti sa bláznili na kolotočoch a my s nimi, toreadori krotili býkov a mládež pila a tancovala pri stagoch v uliciach. Keď boli na príliš veľké vlny, oddychovali sme na pláži púšťali draka a bavili sa s Maxom o živote na západnom pobreží FRA. Mnoho mladých tam chodí robiť inštruktorov surfovania počas leta a na zimu sa zas presunú do Álp za snehom. Náš surf trip sme zakončili skutočne štýlovo grilovaním na tajnom spote, ktorý nám Maxim prezradil.

Keby ste sa tam náhodou niekedy chceli vybrať, radi poradíme a dáme info.

Posted in All, Cestovanie, Nezaradené, Zo života FRLM and tagged .