Výstup na Sinú 2016

Veľmi nás potešilo, že Cyril a Metod vyšiel na tento rok na utorok. Kedže sme už v pracovnom procese, tak sme na pondelok dali “sicka” a užívali si krásne 4 dni dovolenky na rodnom Liptove. Zvažovali sme viac možností na výlet a nakoniec padla voľba na vrch Siná. Pre každého z nás to bol prvovýstup, nakoľko sme vrchol poznali len z výhľadu z Chopku. Zjednodušene povedané, pri pózovačkách pred iphonmi, bude kopec Siná pri vašom pravom pleci.

– mrkni na minútové video [zapni HD] , ale určite čítaj dalej

 

Vydali sme sa teda objavovať nepoznané a náš výlet začal pri parkovisku pod Jaskyňou Slobody.  Prechádzame na druhú stranu cesty, smer Repiská a po pár metroch odbáčame doprava na žltú turistickú značku.

 

Začiatok túry je veľmi prijemný a vedie lesom, ktorý zmení klímu na nepoznanie. Dýchame z hlboka a prekladáme to rečami sťabi bratislavskí dôchodcovia na ozdravnom pobyte.

Počas naberania prvých výškových metrov sme si spomenuli aj na bežcov, ktorí túto trasu zdolávajú pri preteku "Beh na Sinú" organizovanom každú jar. Klobúk dole pred ich schopnosťami a kondičkou, lebo my sme mali dosť aj pri rýchlejšej chôdzi. Lýtka sme napýnali najskôr úzkym údolím s riečkou, na čo sa terén zmenil na prudšie stúpanie pomedzi korene stromov, kde sa naplno prejavila chýbajúca vytrvalosť a prehýrené víkendy.

Keďže máme výzvý radi, zaťali sme zuby a so sklonenými hlavami, dychčiac prekonávali seba aj terén. Napriek celkom náročnému výstupu, je to veľmi pekná túra kde za striedajú reťaze, skaly aj rúbaniská.

Najzaujímavejšia časť prichadza po prekonaní hranice lesa, kde sa otvoria výhľady na skalné bralá smerom k vrcholu. Samozrejme sme alibisticky zastali a lapajúc po dychu sa vyhovárali, že treba nakŕmiť aj náš instagram. #freeridelm #volnijazdci

Pre niektorých by už túra mohla skončiť aj tu, veď lepšie fotky asi z vrcholu aj tak nebudú :) Spravili sme pár záberov nad priepasťou čo však neodporúčame ľuďom, ktorí majú strach z výšok a celkovo sú bojkovia prekonať sa.

Keď sa nám konečne podarilo dostať hore, padla nám sánka z tých výhľadov na všetky svetové strany. Okamžite sme zabudli na únavu, smäd a hlad a pripravili techniku na "photoshooting".

Panoráma od Západných tatier až po Chopok. cca v strede Poludnica.

Celý výstup nám trval asi 1h30. Bez fotenia a natáčania by sa to dalo zvládnuť aj pod 1h15 a volnejším tempom ste hore za 2h.

Siná má ideálnu polohu, odkiaľ méte možnosť vidieť celý hrebeň Níykych Tatier, od Chabenca až po Ďumbier a smerom na sever celú Liptovskú Kotlinu so Západnými a Vysokými Tatrami v pozadí.

Hore sme strávili celkom dosť času. Vyvalíš sa nas lúčku, len tak premýšlaš o ničom, tešíš sa z toho aký je život krásny, zješ lepeňačik čo ti stále robí mama aj keď už si starý chlap a vychutnávaš chvíle, lebo vieš že večer ťa už čaká rozhodnutie či cez Strečno po D1 alebo Donovaly a R1 do našej Bratislavy.

Cesta dole ubehne relatívne rýchlo, kvôli strmému terénu je náročnejšia na staré kĺby a dobrú podrážku. Trochu nás prekvalipo, že sme cestou hore a na samotnom vrchole, aj napriek tomu, že sme sa na túru vybrali ako profíci o 10:00, nestretli nikoho. Prvých turistov sme stretli až na ceste dolu, keď už sme si spokojne pospiskovali a premýšľali ako ešte využiť tento pekný deň. Ďakujeme za prečítanie článku aj mimo členov FrLM :) Text: Miroslav Foto: Ráďo Video: Viťo
Posted in Nezaradené, Zo života FRLM.