Freeridelm kemp

Myšlienka kempu je jednoduchá – dozvedieť sa základné veci o pohybe v lavínoznom teréne v inštruktáži členov horskej záchrannej služby (HZS) z centra lavínovej prevencie, a nepochybne spoznať nových ľudí, s ktorými môžeš jazdiť vo voľnom teréne a zároveň sa zabaviť.

Freeridový kemp

Kemp má zasebou už 2 ročníky. Tento rok sa konal 16. marca v lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry. Trval celý víkend, čiže od piatku do nedele a ubytovanie spoločne s prednáškami bolo realizované na Hoteli Liptov.

Kemp začal v piatok večer prvou prednáškou s členom HZS z centra lavínovej prevencie, zameranou na teoretickú časť pohybu v lavínoznom teréne, tz. zhodnotenie aktuálnych snehových podmienok, sklon svahu, typy snehu, poveternostné podmienky, štýl lyžovania vo voľnom teréne a zároveň naplánovanie si trasy jazdenia predtým, ako sa do neho človek pustí. Sú to všetko zaujímavé veci a ani neviete ako sa prednáška natiahne na celý večer, keďže každý s účastníkov kempu sa chce od prednášajúceho člena HZS dozvedieť čo najviac. Všetci sú mudri, že keď človeka zasype lavína, treba hrabať, no len nikto poriadne nevie ako. 🙂 Po prednáške samozrejme nasledovala plodná debata a voľná zábava.

V sobotné ráno sa všetci rozdelili do skupiniek po cca 4-5 ľudí podľa záujmu a skúseností – podľa lyží alebo snowboardu, obtiažnosti terénu, na ktorý si kto trúfa a zároveň a na tých, ktorí chceli šlapať, alebo sa voziť na vlekoch. Každú skupinku viedol člen združenia, keďže Jasná je naša “alma máter” freeridu a poznáme žlaby a lesíky takmer podľa vetvičky. Samozrejme, pokiaľ sa neobjaví povestná hmla na Chopku. Prvá polovica dňa vyšla super, počasie v žlaboch bolo krásne, na vrchu bolo cca 15 cm nového snehu a na svoje si prišiel každý. Niektorí si aj prvýkrát mohli vyskúšať, aký je to pocit zlyžovať žlab. Po jazdení bola na programe praktická časť v teréne s členom HZS zo strediska lavínovej prevencie. Inak povedané, to čo si si zapamätal z piatkove prednášky si mal využiť v praxi. Na zvolenom mieste v Dereškom kotli si každý vykopal sondu, na ktorej si sám zhodnotil stav snehu a riziko odtrhnutia lavíny s pomocou lopatky a samozrejme, prácu s piepsom a vyhľadávacou sondou, v prípade, že by došlo k zasypaniu osoby v lavíne. Popravde, tieto praktické skúsenosti sú na nezaplatenie, pretože na to, aby ste dostali svojho kamoša alebo inú osoby spod lavíny alebo mu umožnili aspoň dýchať, máte iba 15 minút, potom tá šanca na prežitie rapídne klesá. Po praktickej časti sa opäť všetky skupinky rozpŕchli jazdiť “o dušu“ kadetade do voľného terénu.

Program pokračoval večer ďalšími prednáškami, no tentokrát už nie teoretickými. Mohol si sa dozvedieť z prvej ruky, aké je to robiť inštruktora lyžovania a lyžovať pravý “powder” v Japonsku, aké strediská, sneh a hory sú v Iráne, Kašmíre, dostať tipy na novembrovú lyžovačku na ľadovci v Rakúsku a pritom si zalyžovať už aj nejaký ten freeride, ďalej názorný príklad, ako si treba naplánovať zimný výstup dopredu z časového hľadiska, alebo ako vyzerá lyžovačka v Západných Tatrách na konci mája. Samozrejme, po prednáškach nasledovala voľná zábava, na Hoteli Liptov to samozrejme večer žije. 🙂

V nedeľu sa naplno prejavil Chopok svojim typickým počasím a tak kvôli silnému vetru a hmle bolo jazdenie obmedzené. Priestor tak dostalo brázdenie zjazdoviek a kto chcel, mohol sa venovať zdokonalovaniu lyžiarskej techniky, keďže naši združenári ako aj iní ľudia na kempe pracovali/pracujú ako lyžiarski inštruktori. Jazdilo sa len doobedu a Freeride KempLM bol v reštaurácii Kvasničník oficiálne ukončený spoločným obedom v štýle vývaru a podstivého rezňa so zemiakovým šalátom.

Ak teda hľadáš nové trasy freeridu v stredisku Jasná, alebo chceš zajazdiť vo voľnom teréne s partiu ludí, pretože nemáš s kým, alebo nebodaj máš veľký rešpect pred zlyžovaním žlabu a potrebuješ niekoho skúseného, kto by ho zlyžoval s tebou, určite je tento kemp niečo pre teba. Zároveň sa naučíš aj to nevyhnutné a to, ako sa správať pri pohybe vo voľnom teréne s výšeným rizikom lavínového ohrozenia a  ako reagovať v prípade vyhľadávania a vyhrabávania človeka spod lavíny. Samozrejme, aby som nezabudol, spoznáš nových ľudí 🙂

Dôraz na bezpečnosť

V Dereškom kotli si každý vykopal sondu, na ktorej si sám zhodnotil stav snehu a riziko odtrhnutia lavíny s pomocou lopatky a samozrejme, prácu s piepsom a vyhľadávacou sondou, v prípade, že by došlo k zasypaniu osoby v lavíne.

Popravde, tieto praktické skúsenosti sú na nezaplatenie, pretože na to, aby ste dostali niekoho spod lavíny alebo mu umožnili aspoň dýchať, máte 15 minút.

šťastných kemperov

prednášok a praktických ukážok

krát zjazdené žlaby

..Ak nás v našom snažení chcete podporiť..

Darujte nám Vaše 2% z daní

Vás to nestojí nič a nám to veľmi pomôže
Samozrejme chápeme, ak Vaše dane dávate na iné účely, ako napríklad deťom bez domova, alebo na inú vznešenú činnosť, určite majú prednosť! Ale ak majú prepadnúť, budeme radi za každý príspevok.

kontakt

+421 917 852 242
freeridelm(at)gmail.com

Občianske združenie FREERIDELM
Pri Šajbách 34, OZ Freeride LM
83106, Bratislava 35

IČO: 42271380
Bankové spojenie: 2800472937/8330

chcete vedieť viac, máte otázky?