Gudauri – Ski trip pt.1

Z rôznych strán sa k nám už dlhší čas dostávajú informácie o jedinečných gruzínskych freeridoch. Rozhodli sme sa to otestovať na vlastnej kozi a na trip do Gudauri sa nás nazbieralo 8 kusov. Budeme sa snažiť naše zážitky zachytiť v pár krátkych blogoch, ktoré Vás dúfame inšpirujú a neskôr Vám pomôžu s Vašim vlastným výletom za “exotikou”.
Síce po dlhšej odmlke, ale predsa! Ako vám diakritika napovie, poslednú časť nášho blogu, píšeme z pohodlia domova. Pár dní trvalo vstrebať všetky dojmy (rozumej dospať opicu z rozlúčkovej noci), prichystať pre vás premietanie v KC Dunaj a presunúť sa na sveťák do Jasnej.

Tak ako nám posledné dni v Gruzínsku priniesli najlepšie dni na jazdenie tak vám táto časť blogu priniese najlepšie fotky a najkomplexnejšie info. Dúfame, že vás inšpirujeme na výlet do tejto mierne exotickej krajiny. Pokiaľ ste boli na štvrtkovom premietaní a počuli Mira, tak to bude celkom challenge vás presvedčiť, ale poďme na to.

Tak ako sme druhú časť začínali nočnou fotkou, tak sme sa rozhodli začať tento blog podobne. Teraz je ale tá fotka konečne vydarená! Stačilo interného humoru a skúsime vám dať užitočné info k ubytku. Bývali sme priamo v tomto komplexe na fotke, približne 30 metrov od kabíny, ktorá celý pobyt mala krycie meno Gondola. Celý tento ostrovček sa volá New Gudauri a naša budova myslím Gudauri Palace. Od našich českých kamarátov sme zistilli, že ceny sa trochu rôznia, nás cez Oľgu z “Gudauri Pro” vyšla noc 20 eur/osobu/noc. Síce sme spali aj na prístelkách, ale veľkým plusom bola teplá voda, fungujúce WCka, kúrenie. Proste všetko čo by ste brali za samozrejmosť na slovensku, nemusí byť samozrejmé v rozvojovej krajine. Partia čechov bývajúcich v “old” Gudauri musela mať non-stop pustenú vodu, aby im nezamrzla a záchodový papier museli hádzať do koša, lebo trubky boli ževraj moc úzke.

Tretí deň po vydatnom snežení boli technici strediska schopní uratrakovať aspoň jednu stopu po koniec navyššej lanovky. Keď ju konečne (cca 11 hodín ráno) spustili, my sme nechýbali na prvých sedačkách.

Kaukaz sa nám ukázal v plnej kráse.

Pri pohlade na okolité kopce sme sa aj vzlykli, že sme nenašetrili na heliskiing. Tie “spines” v pozadí (nie ten prvý kopec) vyzerali ako z aljašky. Možnosti heliskiingu sme zisťovali na mieste a cena za celý deň činila 800 eur/osobu. Bohužial mimo náš budget.

Ako je už našim zvykom, všade sa pcháme prví tak sme nemali možnosť vidieť aký je povrch, preto bola prvá jazda opatrnejšia a ten postoj nafotke pobiednejší. Počasie (teplo deň vopred a chladná noc) naznačovalo škrupinu, príp. vyfúkané platňe. Naštastie nič z toho sa nekonalo a ten vejár povie viac, ako by sa dalo napísať.

Možno k tejto fotke, kde sme sa narvali traja, by bola príležitosť napísať niečo k lavínovým podmienkam v Gruzínsku. Rád by som povedal, že sme vykopali a urobili snehové profily. Hm.. Videli sme ako ľudia kopú snehové profily 🙂 Prebiehal akurát nejaký lavínový kurz. Tieto kopce sa považujú všeobecne za bezpečné, keď poväčšine majú do 35st. Samozrejme sme jazdili s plnou výbavou a čerstvo preškolení. (ešte raz poďakovanie centru lavínovej prevencie a Bulovi)

Treba nechať, že lokálna komunita sa rozrastá a terény v okolí lanoviek sa popíšu už do pár hodín.

Druhá jazda a fotka o ktorú sme sa snažili vyšla trochu lepšie.

Ale pri výhľade z lanovky nás stále lákal tento masívny nepopísaný kopec.

Áno Mirec, presne ten!

Chlapci si dali famózny hike, ktorý ich odmenil nezabudnuteľnými výhľadmi. Na fotke konečne aj náš fotoguru Kubo.

Celá crew, čo dorazila na vrchol. FrLM & čecháčci, ktorých týmto srdečne pozdravujeme!

Skúmali sa rôzne možnosti, ale všetci si dali nakoniec prednú stenu.

Presne túto! Na fotke Johny charguje.. treba objektívne zhodnotiť, najlepšie zo zúčastnených. Go big or go home!

Foto : Iphone Zaslúžený chill v bufete. Pre doplnenie info, ceny v bufete: Lokalne pivo 0,5L vo flasi 5LR, Krusovice 8LR. Kebab (co je skôr mleté mäso pečené v celku v placke) 15LR. Palacinky (1ks malej palacinky) 8LR. Čierny čaj 5LR. V každom bufete-reštike vám prirátajú 10% priamo na účet ako sprepitné. Kurz sa pohybuje 1EUR = 2,5 až 2,8 LARI. Lokál menu sa oplatí vybrať z bankomatov, miestni si radi nahadzujú nezmyselné kurzy. Eurom sa vám platiť podarí len niekde, ale kartou zaplatíte skoro všade. Obchod, bufet na fotke, reštika,..

Foto : Iphone Tak to už je jedna z posledných fotiek nášho tripu. Celý posledný deň sme jazdili, transfer na letisko o 19:00. S večerou a veľmi veselou cestou sme sa dostali na letisko niečo po jednej v noci. Let sme mali na 6:00, takže dostatok času predriemnúť v hale. Sú tu síce miesta so žinenkami, ktoré si určite viete obsadiť, keď prídete skôr, ale ako vidíte nám veľa nechýbalo. Týmto by sme sa tiež radi poďakovali https://www.facebook.com/VolklSlovakia za zapožičanie vakov na našu výstroj. V dolnej časti BoomBottle, ktorý nám robil zvukovú kulisu celý trip. Checknite sami : https://www.facebook.com/mobilnevychytavky

Týmto by sme sa tiež radi poďakovali https://www.facebook.com/VolklSlovakia za zapožičanie vakov na našu výstroj.

V dolnej časti BoomBottle, ktorý nám robil zvukovú kulisu celý trip. Checknite sami : https://www.facebook.com/mobilnevychytavky

Určite by sme návštevu Gruzínska odporúčali každej dobrodružnej povahe. Ešte pár rokov to nebude destinácia vhodná pre rodiny s deťmi, ktoré si potrpia na bezchybné služby. Čo netreba brať lokálnym ľuďom srdečnosť a ochota. Občas ochota zarobiť na vás, ale priznajme si, že na slovensku sa len poťažky dostávame práve z takýchto koľají.

Čo sa nám nepodarilo dostať do blogu je krajina po ceste do strediska. Zničené domy a kolorit starých Dacii prerezávaný novými Landrovermi. Takže keby vás náhodou po voľbách chytala povolebná depresia, nezúfajte a vydajte sa na východ 🙂 Vrátite sa s úsmevom, že stále sa máme dobre.